Bezpieczeństwo handlu monetami

nullCzasami zdarza się tak w naszym życiu, że przypadkowo wchodzimy w posiadanie monet, które na pierwszy rzut oka posiadają sporą wartość materialną. Jak zatem dokładnie sprawdzić takową monetę, jak możemy ją dokładnie wycenić, a przede wszystkim, jeżeli chcemy zarobić, to w jakim miejscu opłaca się nam sprzedać znalezioną monetę? Tak samo będziemy stawiać pytania i odpowiedzi, jeżeli mówimy o osobach, które pragną zajmować się obrotem monetami, które chcą zakupić pod dobrych cenach okazjonalne monety.
Jeżeli interesujemy się monetami, a nie wiemy jak rozpocząć prawdziwą przygodę handlarza tego typu przedmiotami, to nie pozostanie nam nic innego, jak zanurzyć się lekturze i dowiedzieć się o wszelkich tajnikach, związanych z miejscami zbytu i kupna monet.
Na początek, ważne abyśmy korzystali tylko z oficjalnych kanałów handlowych, dystrybucyjnych, gdyż w innym wypadku możemy mieć kłopot nie tylko z prawem, ale również z naszymi kontrahentami.
Początkujący kolekcjoner monet, może wybrać się do miejsca jakim jest Narodowy Bank Polski. Regionalne placówki prowadzą handle monetami bitymi na różne okazje. Należy wiedzieć, iż jeżeli dochodzi do emisji nowej monety, z jakiejkolwiek okazji, to NBP wypuszcza na rynek ograniczony nakład takiej monety. Dlatego, jeżeli słyszeliśmy pół roku temu, iż z jakiejś okazji została wybita konkretna moneta, to raczej nie mamy szans aby dzisiaj ją dostać w placówce Narodowego Banku Polskiego. Oczywiście, nawet jeżeli jesteśmy w posiadaniu monety o nominale 2 złotych, którą wybito z jakiejś tam okazji, to nie oznacza iż staniemy się bogaczami. Tylko nieliczne z monet, jakie bije NBP, zyskuje zdecydowanie na wartości. Musimy sobie zdawać sprawę, że powszechność monet okazjonalnych w obiegu sprawia, iż dla kolekcjonerów nie mają żadnej wartości. Jednak nie dzieje się tak z każdą monetą NBP.

Jeżeli NBP to dla nas za mało, to powinniśmy zainteresować się działającymi na terenie całego kraju giełdami, spotkaniami, jakie organizują numizmatycy. Co jakiś czas odbywają się zjazdy, na których dochodzi do wielu arcyciekawych transakcji. Z tego też powodu warto szukać w internecie wszelakich informacji, które odnoszą się właśnie do tego typu spotkań. Możemy dzięki temu sprzedać swoje wartościowe monety, lub nabyć coś ciekawego.

nullPowiedzmy sobie jeszcze o ciemnych stronach handlowania monetami, zabawy w kolekcjonera. Mianowicie jeżeli chcemy szybko sprzedać swoje wartościowe monety, to wystrzegajmy się przypadkowych nabywców. Często dzieje się tak, że człowiek posiadający wartościowe monety, nie jest świadomy ich końcowej wartości, przez co zostaje naciągnięty przez typków spod ciemnej gwiazdy. Dlatego, mając monety i czując że naprawdę możemy na nich zarobić, warto uzbroić się w cierpliwość. Tylko tak będziemy mieli możliwość osiągnięcia zysków. Z drugiej strony, jeżeli chcemy nabyć szczególnie atrakcyjne monety, omijajmy wszelkiego rodzaju aukcje internetowe. Tam również wiele osób, próbuje szybko zarobić, oferując pozornie drogocenne monety. Naprawdę uważajmy, aby nie okazało się iż Polak mądry po szkodzie.