Odkrywamy techniki dekoracji.

Technika tzw. “dekupażu” ma zaskakująco dużą tradycję. Jest to metoda zdobienia, pozwalająca odmienić zwyczajne drobiazgi w niezwykle dekoracyjne i atrakcyjne dekoracje. Od niedawna stało się to  niezwykle powszechnym hobby. Mnóstwo zainteresowanych decyduje się na początek robienia niezwykłych drobiazgów. Podpowiadamy, jak to działa.

Decoupage jest to  w skrócie naklejanie dekoracji wyciętych z papieru na ciekawe pudełka, pozytywki i inne przedmioty o gładkich powierzchniach. Do tego celu wykorzystuje się i specjalistyczny papier ryżowego, i zwykłe serwetki. Delikatne wzory nakleja się bardzo cienkimi warsetwkami, a całość utrwala się odpowiednim lakierem, by nie powstały nieestetyczne pęcherzyki powietrza, a obrazek się trzymał. Tym sposobem udaje się zmienić prawie każdą rzecz o gładkiej nawierzchni. Idealnie wykonany decoupage jest trwały przez wiele lat.

Tą techniką najczęściej ozdabia się drewniane pozytywki, jednak nie tylko te powierzchnie wykorzystuje się. Właściwie trudno znaleźć materiał, na który nie można nakleić papierowego wzoru. Świetnie wypada rzecz jasna przedmiot zrobiony z papieru, a także metalowe przedmioty, szkło, naczynia ceramiczne czy materiał. Do każdego rodzaju wykorzystywanego tworzywa metoda jest nieco inna, należy wziąć to pod uwagę.

Decoupage jest coraz bardziej ceniony. Wiele osób zaczęło się zajmować tym hobbystycznie i non stop dzielą się swoimi dekoracjami na popularnych portalach. Natomiast inni osiągnęli w dziedzinie dekupażu zawodowstwo i zajmują się tym zawodowo, pokazując drobiazgi najlepszej jakości, hand made i przygotowane z największą starannością.

Tego rodzaju ozdoby prezentuje blog Decor Inspire, na którym między innymi prezentowane są przedmioty wykonane techniką decuopage. Znajduje się tutaj mnóstwo ozdób, wśród których znajduje się coś do upiększenia twojego mieszkania, a także wiele drobiazgów, które spotęgują wyjątkowy nastrój. Przykładem ciekawej inspiracji mogą być rustykalne, drewniane podstawki pod świecie – http://decorinspire.pl/drewniane-podstawki-swiece.  Na blogu znajdziesz też motywacje do ozdabiania opakowań i szkatułeczek na drobiazgi na różne święta, ale to nie koniec.  Autorka pokaże ci w łatwy sposób , jak wykonać subtelne spinki do włosów czy niezwykłe dekoracje z różnych kwiatów.

Comments are closed.