NBP – plan emisyjny monet

nullOd roku 1995 możemy uzyskać, w ramach specjalnych akcji bicia monet, ciekawe dwu złotówki. W tym roku również NBP przygotowało wybicie wielu ciekawych monet o wartości 2 złotych, a także banknotów o różnych nominałach. Jedno jest pewne, iż zaplanowano wypuszczenie 12 różnych monet, czyli średnio na jeden miesiąc kalendarzowy kolekcjonerzy będą mieli okazję nabyć nową monetę do swoich zbiorów.

Zobaczmy więc jak prezentuje się pełny harmonogram:

Styczeń 5: w tym dniu wybito i puszczono do obiegu monetę z okazji 20 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Moneta oczywiście o nominale 2 złotych. Dodatkowo kolekcjonerzy moli nabyć banknot o nominale 10 złotych.

Luty 23: z okazji okrągłej rocznicy 150-lecia spółdzielczości bankowej w Polsce, zdecydowano wyemitować monety i banknoty.

Marzec 15: ten dzień to gratka dla wszystkich, których interesują monety, uświetniające bohaterstwo Polaków. W tym dniu NBP wybił monetę z serii ?Polacy ratujący Żydów?. Tym razem bohaterami monety stała się rodzina Ulmów, Kowalskich, Baranków.

Marzec 30: dzień, kiedy to program 3 Polskiego Radia obchodził swoje pięćdziesiąte urodziny i dlatego nie może dziwić fakt, że NBP przyłączyło się do akcji, dając kolekcjonerom, a szczególnie fanom radiowej Trójki, nabycia odpowiednich monet.

Kwiecień 3: kilka dni po emisji monet z okazji jubileuszu radiowej Trójki, możemy wejść w posiadanie kolejnej monety kolekcjonerskiej, dotyczącej osoby Stefana Banacha.

Kwiecień 26: dzień ten będzie świętem polskiej marynarki, gdyż NBP wypuści do sprzedaży monetę pod tytułem ?Polskie okręty?. Oczywiście kolekcjonerzy będą zachwyceni, jednakże jest to trochę ponury żart, zważywszy na to, w jakim stanie dzisiaj znajduje się Polska Marynarka Wojenna.

Maj 15: połowa maja to czas, kiedy w oddziałach Narodowego Banku będziemy mogli zaopatrzyć się w monety, których celem jest uświetnienie 150 lat Muzeum Narodowego w Warszawie.

Czerwiec: dokładna data emisji jeszcze nie jest znana, jednakże czerwiec to czas, kiedy Polską zawładnie piłka nożna i z tego też powodu NBP nie może zaspać. Na czerwiec zaplanowana bicie monet z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Będzie to nie lada gratka nie tylko dla kolekcjonerów, ale również dla kibiców, którzy zapewne zapragną mieć taką monetę w swoim portfelu.

Lipiec: kolejny miesiąc w bieżącym roku, kiedy będziemy rozgrzani do czerwoności z okazji wydarzeń sportowych. W tym miesiącu w Londynie odbędą się Igrzyska Olimpijskie i dlatego nie pozostaje NBP nic innego, jak i tę uroczystość odpowiednio uświetnić, a dokładniej wybić monetę na część polskiej reprezentacji, która będzie nas tam reprezentowała.

Lipiec: druga moneta, która w tym okresie ujrzy światło dzienne, tyczy się znanej serii Zabytki kultury materialnej, a tym razem głównym bohaterem zostały Krzemionki Opatowskie.

null

Wrzesień: w miesiącu tym dostaniemy do rąk monetę z wizerunkiem Bolesława Prusa.

Grudzień: ostatnia moneta, z zaplanowanych na ten rok przez NBP, będzie ona dotyczyła polskich malarzy, a tym razem postanowiono uhonorować Piotra Michałowskiego.

Oczywiście powyższy plan emisyjny może się w każdej chwili zmienić, może dojść do nieoczekiwanych wydarzeń, które sprawią, że NBP kogoś innego uhonoruje obecnością na monecie o nominalne 2 złote.